Niedawno pisaliśmy o problemach zespołu Bob Vylan, w związku z ich poparciem dla Palestyny, a już mamy kolejny news. Tym razem padło na kontrowersyjny hiphopowy zespół z Irlandii - Kneecap. Węgierska agencja ds. imigracji uzasadniła decyzję rządu o trzyletnim zakazie wjazdu zespołu na teren Węgier tym, że obecność grupy stanowi "poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Oznacza to, że grupa nie zagra na festiwalu Sziget. Organizatorzy festiwalu wyrazili zdziwienie decyzją i podkreślili, że nie zostali oficjalnie poinformowani przez węgierskie władze. W swoim oświadczeniu uznali zakaz za "bezprecedensowy, niepotrzebny i godny pożałowania", jednocześnie deklarując poparcie dla wolności artystycznej i sprzeciw wobec kultury "cancel" i bojkotów kulturalnych.
Ponad 150 węgierskich artystów podpisało petycję żądającą wycofania Kneecap z line-upu Sziget. Sygnatariusze zarzucali zespołowi propagowanie nienawiści oraz poparcie dla organizacji terrorystycznych Hamas i Hezbollah. Wśród podpisanych byli również znani muzycy i twórcy kultury z Węgier. Zespół skrytykował decyzję jako bezprawną i politycznie motywowaną cenzurę. Oświadczyli, że żaden z członków nie był nigdy skazany, potępiają wszelkie formy przemocy wobec cywili, a rząd Orbána próbuje uciszyć głosy sprzeciwu wobec ludobójstwa Palestyńczyków.
Seria wcześniejszych banów
To nie pierwszy raz, jak zespół został zbanowany przez swoje poparcie dla Palestyny i krytyki polityki Izraela. W 2024 roku Mo Chara, jeden z członków zespołu, został oskarżony przez brytyjską prokuraturę o przestępstwo terrorystyczne po tym, jak podczas koncertu w Londynie pokazał flagę Hezbollahu. Zarzuty oparto na przepisach zakazujących symboliki organizacji uznawanych za terrorystyczne. Artysta nie przyznał się do winy, a rozprawa ma się odbyć w sierpniu 2025 roku.
Nie był to jedyny taki przypadek. Podczas koncertu Kneecap na festiwalu Coachella w USA zespół wyświetlił hasła: "Israel is committing genocide", "Fuck Israel" i "Free Palestine". Nagrania z występu szybko rozeszły się w internecie, co doprowadziło do krytyki ze strony środowisk żydowskich w USA. W niektórych mediach pojawiły się wezwania do odebrania zespołowi wiz amerykańskich.
W czerwcu 2025 roku po występie na Glastonbury Festival policja wszczęła dochodzenie w związku z rzekomymi hasłami wykrzykiwanymi przez zespół, w tym: "Kill your local MP" i "Up Hamas, up Hezbollah". Śledztwo zakończyło się brakiem zarzutów, choć sprawa odbiła się szerokim echem w brytyjskich mediach. Z powodu presji politycznej i obaw o bezpieczeństwo publiczne zostały odwołane koncerty Kneecap podczas festiwali Hurricane i Southside Festival w Niemczech, a w Wielkiej Brytanii zespół został usunięty z TRNSMT Festival oraz Eden Sessions.
***
gV/k